venerdì 11 ottobre 2013

Witamy Panie Julianie - rodzinne spotkanie czytelnicze w Polskiej Ludotece Rodzinnej
Benvenuto Signor Julian - promozione della lettura in famiglia

Witamy Panie Julianie - to projekt czytelniczy zrealizowany w ramach kampanii Cała Polonia Czyta Dzieciom Fundacji ABC XXI Wieku - Cała Polska Czyta Dzieciom, w związku z obchodami Roku Juliana Tuwima, zadedykowany rodzinom polonijnym. Organizatorem projektu jest Polska Ludoteka Rodzinna, a współorganizatorami Szkoła Polska w Bergen (Norwegia), Stowarzyszenie Polonik ze Szkołą Polskie ABC w Udine (Włochy), Szkoła Polska w Mediolanie (Włochy), Stowarzyszenie Apolina ze Szkołą Polinka w Tuluzie (Francja), Szkoła Polska w Dundalk (Irlandia), Stowarzyszenie Istituto per la Polonia z Sobotnią Szkołą Kultury i Języka Polskiego w Neapolu (Włochy), Stowarzyszenie Via dell'Ambra w Savignano sul Panaro (Włochy), Szkoła Polska w Clonmel (Irlandia), Zespół Szkół Publicznych nr 1 w Kobyłce (Polska) i Stowarzyszenie IDHEM w Den Haag (Holandia).
Benvenuto Signor Julian - è un progetto alla lettura che fa parte della campagna internazionale Tutte le Comunità Polacche del Mondo Leggono ai Bambini della Fondazione ABC XXI Wieku - Cala Polska Czyta Dzieciom, organizzato in memoria del poeta polacco Julian Tuwim, dedicato alle famiglie polacche con i bambini. L'organizzatore del progetto è l'Associazione di Promozione Sociale Ludoteca delle Famiglie Polacche che ha invitato alla collaborazione la Scuola Polacca in Bergen (Norvegia), l'Associazione di Promozione Sociale Polonik con la Scuola Polskie ABC in Udine (Italia), Scuola Polacca in Milano (Italia), l'Associazione Apolina con la Scuola Polinka in Tuluza (Francia), Scuola Polacca in Dundalk (Irlanda), l'Associazione Istituto per la Polonia con la Scuola della Cultura e Lingua Polacca in Napoli (Italia), l'Associazione di Promozione Sociale Via dell'Ambra in Savignano sul Panaro (Italia), Scuola Polacca in Clonmel (Irlanda), Gruppo delle Scuole Pubbliche n°1 in Kobylka (Polonia) e l'Associazione IDHEM in Den Haag (Olanda).

POLSKA LUDOTEKA RODZINNA
21 wrzesnia 2013 r., Campiglia dei Berici Vi, Włochy
LUDOTECA DELLE FAMIGLIE POLACCHE 
21 settembre 2013, Campiglia dei Berici Vi, Italia

Wszyscy z niecierpliwoscią czekalismy na prezentacje rodzinne poezji Juliana Tuwima


Prezentacji sylwetki Pana Juliana dokonała p. Barbara Czyżewska, będąca Prezesem Polskiej Ludoteki Rodzinnej i koordynatorem kampanii Całą Polonia Czyta Dzieciom we Włoszech, z pomocą Zoe, uczennicy IV klasy Polonijnej Szkoły Podstawowej w Veneto. Oprócz ważnych informacji dotyczących życia i twórczosci Tuwima, mielismy okazję posłuchać o tym, jakim Julkiem był pan Julian, kiedy był dzieckiem ("Rany Julek!" Agnieszka Frączek)
  
Jako pierwsze prezentację przedstawiły Ania (kl. II) z Mamą Basią

"Murzynek Bambo" w wykonaniu mamy Basi, Elenki (kl. I) i Aluni (gr. przedszkolna)

Tańcowały dwa Michały... aż się poprzewracały - Isabella (kl.II) i Tata Tomek

Biegał, krzyczał ... Tata Eryk, a Kinga (kl.IV) deklamowała Okulary

W tym czasie nasze dzieci aktywnie pracowały przygotowując ilustrację do wybranych utworów Juliana Tuwima. "Zasadził dziadel rzepkę w ogrodzie...", a dla grupy Rodzic&Bobas przygotowała rzepkę p. Monika Pstrąg. Prace do galerii przygotowały maluszki przy pomocy rodziców.
A to efekt racy naszych przedszkolaków z mgr Agatą Marią Jankowską. Lokomotywa... a tych wagonów jest ze 40... a w każdym zdjęcie jednego przedszkolaka się miesci!

A tak pracowały klasy I, II i III z mgr Joanną Oborzyńską... Dyzio Marzyciel marzył, by chmurki były słodkosciami...


... a to marzenia naszych uczniów!
Tak pracowali nasi czwartokasisci z mgr Agnieszką Kluzek - najpierw każdy wykonał sobie okulary, a potem uczniowie pracowali na tłumaczeniem wiersza o panu Hilarym na język włoski...
Corre, grida il Signor Hilary! .... quanto difficile tradurre!

Patronat medialny nad projektem Witamy Panie Julianie sprawują:
Nasz Świat - Polska Strona Włoch
Moja bancarella - polonijny portal internetowy w Italii

Link to Poland  


Projekt "Polska Ludoteka Rodzinna" jest wspierany przez Konsulat Generalny RP w Mediolanie.
Projekt "Polonijna Szkoła Podstawowa w Veneto" jest wspierany przez Fundację Semper Polonia w ramach konkursu Ministerstwa Spraw Zagranicznych "Współpraca z Polonią i Polakami".
Projekt "Polska Ludoteka Rodzinna - Polonijne Przedszkole i Rodzic&Bobas" otrzymał wsparcie ze Stowarzyszenia Wspólnota Polska w ramach konkursu Ministerstwa Spraw Zagranicznych "Współpraca z Polonią i Polakami".Polska Szkoła w Bergen (Norwegia)
21 wrzesnia 2013 r. Polskie ABC przy Stowarzyszeniu "Polonik" w Udine (Włochy)
28 wrzesnia 2013 r. Szkoła Polska w Mediolanie (Włochy)
28 wrzesnia 2013 r. 
 

 IDHEM w Den Haag (Holandia)
3 października 2013 r. 

Sobotnia Szkoła Kultury i Języka Polskiego przy Stowarzyszeniu Istituto per la Polonia w Neapolu (Włochy)
5 października 2013 r. 


Polska Szkoła w Dundalk (Irlandia)
12 października 2013 r.Polska Szkoła w Clonmel (Irlandia)Klub Europejczyka przy Zespole Szkół Publicznych Nr 1 w Kobyłce (Polska)
11 października 2013 r. godz. 14.00

- impreza z udziałem gosci specjalnych z telewizyjnego serialu: pani Teresy Lipowskiej, pana Przemysława Cypryańskiego i pana Marcina MroczkaSzkoła Polska "Polinka" przy Stowarzyszeniu "Apolina" w Tuluzie (Francja)
12 października 2013 r.